Gyermekek lesznek az idei Csángó Bál színpadi műsorának fellépői

A gasztronómiai bemutató elengedhetetlen részévé vált a programnak

A csángó bálok történetében első ízben csángó gyermekek lesznek a színpadi műsor fellépői. Az eseményt a budapesti Millenárison tartják szombaton.

 

A Csángó Bált immár 28. alkalommal rendezi meg a Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány és a Válaszút Népművészeti Egyesület. Az idei rendezvény mottója: Cinkák és kölkök… Gyermekek a Szeret és a Tatros völgyéből. Az est folyamán közreműködnek hagyományőrző táncosok, zenészek és énekesek a Gyimesek völgyéből és Moldvából, Antal Tibor, Antal Viola, Antal Zalán, Fintu Dezső, a Virics zenekar, Lukács István (Luki), Nyisztor Ilona, Tímár Magdó, a Pusztinai Kakasok, a Szeret Ifjúsági Táncegyüttes, Benke Paulina, Benke Pál, Szarka Meric, Hodorog András, Legedi László István, Fejér Mihály, Benke Róbert, a Lészpedi Gyermektánccsoport, a Gyimesbükki Csalóka Táncegyüttes, a Hétfalusi Kéknefelejcs Népdalcsoport, Petrás Mária, a Szigony zenekar, a Zurgó együttes, a Somos zenekar és a Fanfara Complexa.

A színpadi műsort megelőzően tartják a Kőketánc Gyermektáncházat, amely az előző években hatalmas sikernek örvendett a kisgyermekes családok körében. A hagyományos bemutatók mellett a kortárs művészetek eszközeivel is bepillantást nyújtanak a csángó magyar kultúrába: kiállításon tekinthetik meg a látogatók a Prima Primissima és Magyar Örökség Díjas Petrás Mária keramikus alkotásait, illetve Csoma Gergely szobrász- és fotóművész fényképeit.

A csángó gasztronómiai bemutató elengedhetetlen részévé vált a Csángó Bál programjának, így a Millenáris Parkban idén is meg lehet majd kóstolni a hagyományos csángó ételeket.

A színpadi műsort több helyszínen zajló táncház, koncertek, énektanítás és más programok követik. A hajnalig tartó táncházban a nézőközönség is tevékeny részesévé válhat a csángó magyar kultúrának.

A programnak ebben a részében moldvai és gyimesi hagyományőrző csoportok segítségével tanulhatják meg az érdeklődők a táncokat, énekeket, valamint koncerteken vehetnek részt, fellépnek moldvai és gyimesi népdalénekesek, zenészek, továbbá magyarországi csángó muzsikát játszó zenekarok, együttesek.

Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint huszonnyolc évvel ezelőtt az első budapesti Csángó Bál szervezői azért fogtak össze, hogy ráirányítsák a Kárpát-medencei és a nemzetközi közvélemény figyelmét egy veszélyeztetett, törékeny és kiszolgáltatott népcsoportra, a moldvai, gyimesi és a hétfalusi csángókra, az általuk hordozott különleges értékekre. A cél az volt, hogy segítsék a csángó közösségek fennmaradását. A csángók a Kárpát-medence perifériáin, a moldvai csángók azon kívül telepedtek le, és élnek a mai napig.