2024-ben a díjazott Fiala-Butora János jogász, közgazdász, emberi jogi ügyvéd, Szlovákiai Magyarok Kerekasztala; a Jogtudományi Intézet tudományos főmunkatársa, a Mocsáry Lajos Intézet igazgatója.

Fiala-Butora János 1979. február 18-án született a felvidéki Aranyosmaróton, Pozsonyban nőtt fel. Középiskolai tanulmányait a pozsonyi Duna utcai Magyar Tanítási Nyelvű Gimnáziumban végezte, majd 2002-ben a pozsonyi Közgazdaságtudományi Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Karán, 2003-ban pedig a pozsonyi Komenský Egyetem Jogi Karán szerzett diplomát. 2004-ben a budapesti CEU (Közép-Európai Egyetem) Jogi Karán szerzett Nemzetközi Emberi Jogok szakon mesterdiplomát. 2010-ben a Harvard Egyetem Jogi Karán szerzett jogi mesterdiplomát, 2016-ban pedig ugyanott doktori (S.J.D.) fokozatot. Doktori kutatási témája az értelmi fogyatékos emberek döntéshozatala volt. Disszertációja jelenleg az oxfordi Hart kiadónál áll megjelenés alatt.

Gimnazista korától politikailag aktív, a Mečiar-korszakban petíciók, tüntetések szervezésében vett részt. Egyetemistakánt a Kalligram Alapítvány Jogelemző Központjaként Szlovákia anti-diszkriminációs törvényének megalkotásában és a szlovákiai kisebbségi jogok vizsgálatában vett részt. Ezek a tapasztalatok vezettek az emberi jogok iránti elköteleződése felé. Első szakmai célja az volt, hogy megtanulja, hogyan lehet a nemzetközi emberi jogi rendszert a szlovákiai magyarság jogérvényesítése érdekébe állítania. A CEU elvégzése és egy rövid ügyvédi irodai kitérő után a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán volt gyakornok, utána pedig emberi jogi pereskedéssel foglalkozó ügyvédként civil szervezeteknél dolgozott. 2004-től 2008-ig a Központ a Mentális Sérültek Jogaiért Alapítvány (MDAC) jogászaként sikerrel képviselt több fogyatékos embert nemzetközi emberi jogi perekben. 2009-ben a Minority Rights Group Europe (MRGE) igazgatójaként az európai kisebbségi közösségek munkáját segítette jogi érdekképviseleti stratégiák kidolgozásával. Később rövid ideig dolgozott a Központ A Fogyatékos Emberek Jogaiért Alapítványnál (2010-11), az OSJI (Open Society Justice Initiative, 2016), és a Validity Alapítvány igazgatójaként is (2018).

2010-től önálló ügyvédként, jelenleg feleségével közös ügyvédi irodájukban egyéni panaszosoknak és civil szervezeteknek segít nemzetközi emberi jogi stratégiák kidolgozásában és végrehajtásában. Ügyfelei közé tartoznak a  Beneš-dekrétumok kárvallottjai, állampolgárságukat vesztett személyek, a magyar nyelv használata miatt megbírságolt személyek és közösségek Felvidéken, Erdélyben, és másutt, akiket hazai nemzetközi fórumokon, a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága, a luxembourgi Európai Bíróság és az ENSZ bizottságai előtt képvisel.

2010 óta működik együtt a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalával, melynek Jogsegélyszolgálata keretében több árnyékjelentést készített, amely a nemzetközi szervezeteknek mutatta be a szlovákiai kisebbségi helyzet problémáit. Több törvényjavaslat kidolgozásában is részt vett, mint például a kisebbségi kultúrák támogatásáról szóló törvény, a kisebbségek jogállásáról szóló törvény, és a nyelvtörvények reformja. Meghívott szakértője az európai kisebbségi jogi ernyőszervezeteknek, mint a FUEN és az ELEN (European Language Equality Network). 2018-tól a Kisebbségi Jogvédő Intézet együttműködő ügyvédje.

2016 óta a Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa. Kutatási témája a nemzetközi emberi jogi rendszer, különösen a nemzeti kisebbségek és a fogyatékos személyek jogai. 2018-19-ben a firenzei European University Institute Max Weber ösztöndíjas kutatója volt. 2019 óta a Galway-i Ír Nemzeti Egyetem oktatója. Jelenleg a Szlovák Tudományos Akadémia pozsonyi Ľudovít Štúr Nyelvtudományi Intézetében vezet egy nyelvi jogi kutatási programot, amely a nemzetközi nyelvi jogi normák szlovákiai érvényesülését vizsgálja.

A felvidéki közélet kérdéseihez igyekszik aktívan hozzászólni. Véleménycikkei és interjúi jelennek meg magyar és szlovák nyelvű napilapokban. A Pozsonyi Magyar Szakkollégium kuratóriumi tagja és előadója.

Nős, négy gyermek apja.

 

A díjátadás időpontja: 2024. június 17. (hétfő), 17.00 óra

Helyszíne: Petőfi Irodalmi Múzeum, Díszterem

Sajtóanyagok:
https://ma7.sk/kozelet/fiala-butora-janos-kapta-az-idei-lorincz-csaba-dijat

https://www.kulhonimagyarok.hu/bla/fiala-butora-janos-felvideki-jogasz-a-lorincz-csaba-dij-idei-kituntetettje/

https://felvidek.ma/2024/06/18/fiala-butora-janos-felvideki-jogasz-a-lorincz-csaba-dij-idei-kituntetettje/

 

A díjátadón készült videófelvétel: https://www.youtube.com/watch?v=-1vMcZwtJC4https://www.youtube.com/watch?v=-1vMcZwtJC4

Készítette: Láng Péter