V. Csángó Fesztivál
A Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány 2001. február 17-én ötödik alkalommal rendezte meg az immár hagyományossá vált Csángó Fesztivált, melynek fővédnöke Dr. Orbán Viktor miniszterelnök volt. A Fesztivált Martonyi János, külügyminiszter nyitotta meg.
A rendezvény alapvető célja a moldvai csángók rendkívül régies és páratlanul gazdag néphagyományának és kultúrájának bemutatása a magyarországi nemzetközi közönségnek egyaránt. Fesztiválunkkal szeretnénk alkalmat teremteni arra, hogy a ma is élő, kultúrájukat éltető és megélő csángók elhozzák és bemutassák az érdeklődőknek viseleteiket ünnepeikhez kötődő szokásaikat, zenéjüket és táncaikat színpadi produkció keretében, ehhez csángó falvakból hívtunk meg előadóművészeket. Ugyanakkor fontosnak tartjuk, hogy a hagyományos bemutatóktól eltérően a kortárs művészetek eszközeivel is bemutatásra kerüljenek a csángó kultúra egyes elemei. A fesztiválon fényképészek, textil- és iparművészek állították ki a csángó kultúrkörből inspirálódott munkáikat.
Az idei műsor keretében – a korábbi évekhez hasonlóan – moldvai csángó hagyományőrző, valamint magyarországi hivatásos és amatőr együttesek léptek színpadra. A Csángóföldről meghívott félszáz énekes, zenész és táncos révén bepillantást nyerhettünk a csángó zene- és tánckultúrába. Előadókat hívtunk Setétpatakáról, Pusztinából, Somoskáról és Szabófalváról. A hazai hagyományőrző együttesek közül fellépett Berecz András, a Dresch Quartet, Kerényi Róbert, a Nyírség Táncegyüttes, a Tatros Együttes, a Zurgó Együttes, Fábri Géza, valamint Szokolay Balázs.
Az este 7 órakor kezdődött fesztivál a csángó lakodalmas hagyományokat elevenítette fel, s mutatta meg a hazai közönség számára. A színpadi koncertet és táncbemutatót hajnalig tartó táncház követte, melyen tánctanárok segítségével minden érdeklődő megtanulhatta a különböző csángó táncok alaplépéseit.
A fesztivál ideje alatt a Petőfi Csarnokban, Csoma Gergely fotóművész moldvai csángók között készített képeiből fotókiállítását tekinthették meg, mely tematikáját tekintve, hasonlatosan a színpadi produkcióhoz, a lakodalom témája köré csoportosult. Az elmúlt évtizedekben készült képeken a szinte teljes elszigetelődésben élő magyar közösség lakodalmas ünnepe elevenedett meg. A saját környezetben megörökített fotók azokat a pillanatokat is ábrázolták, amelyek színpadon nem érzékeltethetők. Ezek a képek láttatták azt a vidéket is, ahol a csángó kisebbség hagyományait ápolja.
A bál keretén belül szőttes kiállítást is megtekinthettek az érdeklődők, amelynek keretében a hagyományos módszerekkel, hagyományos alapanyagokból készült csángó népi ruházat és lakástextil szín- és formavilágával ismerkedhettek meg. A kiállításon egyedi darabok voltak láthatóak, melyeket gyűjtők bocsátanak rendelkezésünkre.
Rendezvényünk elismerésre és népszerűségre tett szert az elmúlt évek folyamán, a meghívók, valamint az eladott jegyek száma alapján végzett becsléseink szerint mintegy 3000 vendég vett részt az elmúlt évi bál programján. Az 1997-2000. évi rendezvényeinket számos ismert közéleti személyiség tisztelte meg: országgyűlési képviselők, nagykövetek, egyetemi tanárok, néprajzkutatók. Több napilap, rádió és televízió műsor is hírt adott a korábbi évek fesztiváljairól.
Szándékaink szerint, ez a rendezvény nem csak azok számára volt érdekes, akik először találkozhatnak a csángó tárgyi és szellemi kultúrával, hanem a visszatérő látogatók is újszerű élményekben részesülhetnek.